Want to learn more about SkillsUSA? Visit their website.

SkillsUSA is a leading student organization known for supplying the workforce with highly qualified leaders showing: Exceptional Technical Skills, Excellent Academic Skills, Remarkable Employability Skills.


SkillsUSA State Winners - Mechatronics Program

1st Place State Winners were eligible to go on to National Competition where applicable.

Fluid Power Technology
YEAR PLACEMENT WINNERS
1973 2nd Place Richard Meyer
3rd Place Dan Cornish
1974 1st Place Kevin Zimmerman
3rd Place Barry Bowman
1975 1st Place Peter Frank
2nd Place Bob Buresh
1976 1st Place Bruce Thompson
1981 3rd Place Mark Goss
1984 3rd Place Steve Larson
1985 3rd Place Gary Strand
1986 1st Place Gary Strand
3rd Place Wesley Torgrimson
1987 1st Place Mike Hansen
2nd Place Wesley Torgrimson
1990 3rd Place Michael Gallatly

Top

Mechatronics
YEAR PLACEMENT WINNERS
2002 1st Place Brad Cihlar
2nd Place Trevor Wirtjes
1st Place Matt Lindemann (High School)
2nd Place Brad Cihlar (Nationals)
1st Place Matt Lindemann (High School - Nationals)
2003 1st Place Matt Lindemann
2nd Place James Olson
3rd Place Robert Imme
1st Place Matt Lindemann (Nationals)
2nd Place James Olson (Nationals)
2004 1st Place Matt Lindemann
2nd Place Glen Westra
3rd Place David Majors
2nd Place Matt Lindemann (Nationals)
1st Place Dan Reece (High School - Nationals)
2005 1st Place Adam Bierschbach & Ryan Schmidt
2nd Place Kevin Dickey & Drew Nathan
3rd Place Andrew Dombeck & Ben Johnson
1st Place Mike Lindemann & Mike Stennes (High School)
1st Place Adam Bierschbach & Ryan Schmidt (Nationals)
2006 1st Place Chris Klimek & Ryan Schmitt
3rd Place Mike Hall & Tom Imholte
1st Place Adam Smock & Eric Kloehn (High School)
2nd Place Drew Cochran & Joe Miner (High School)
2nd Place Chris Klimek & Ryan Schmitt (Nationals)
1st Place Adam Smock & Eric Kloehn (High School - Nationals)
2007 1st Place Adam Bierschbach & Randy Hansen
2nd Place Andrew DeRung & Cory Hodgman
3rd Place Anthony Klisch & Chantry Stebelton
1st Place Adam Bierschbach & Randy Hansen (Nationals)
2008 1st Place Randy Hansen & Adam Wiechman
2nd Place Andrew DeRung & Shawn Hoemberg
3rd Place Anthony Klisch & Anthony Mohs
1st Place Randy Hansen & Adam Wiechmann (Nationals)
2nd Place Ed Gesch & Brandon Jahnke (High School - Nationals)
2009 1st Place Adam Wiechman & Ben LaPatka
2nd Place Anthony Mohs & Dustin Karl
3rd Place Matt Bruun & Alexander Coleman
1st Place Joel Hedlof & Patrick Schueller (High School)
2nd Place Alexander Coleman & Anthony Mohs (Nationals)
3rd Place Joel Hedlof & Patrick Schueller (High School - Nationals)
2010 1st Place Pat Triemert & Tim Evans
2nd Place Brandon Jahnke & Justin Skwira
3rd Place Brad Capp & Jonathon Shields
1st Place Joel Hedlof & Patrick Schueller (High School)
1st Place Pat Triemert & Tim Evans (Nationals)
1st Place Joel Hedlof & Patrick Schueller (High School - Nationals)
2011 1st Place Tim Evans & Matt Rademacher
2nd Place Matt Kleven & James Scharber
1st Place Tim Evans & Matt Rademacher (Nationals)
2012 1st Place Chandler Holzbauer & Matt Rademacher
2nd Place Tom Chapman & Derek Stoetzel
3rd Place Cody Brunner & Zach Malikowski
1st Place Abigail Erlandson & Luke Schonberg (High School)
2nd Place Chandler Holzbauer & Matt Rademacher (Nationals)
2013 1st Place Chandler Holzbauer & Craig Sholts
2nd Place Levi Anderson & Jacob Larch
3rd Place Abigail Erlandson & Zach Malikowski
1st Place Chandler Holzbauer & Craig Sholts (Nationals)
2014 1st Place Riley Samari & Bradley Sellner
2nd Place Craig Sholts & Stefan Thomes
3rd Place Augustus Settelmeyer & Stephan Webster
1st Place Bryce Klang & Zachery Lamb (High School)
1st Place Riley Samari & Bradley Sellner (Nationals)
2015 1st Place Nathan Starry & Stefan Thomes
2nd Place Raymond Reinhard & Zachary Zink
2016 1st Place Tyler Barnhill & William White
2nd Place Dylan Lee & Zachary Zink
2nd Place Tyler Barnhill & William White (Nationals)
2017 1st Place William White & Edward Wilmesmeier
2nd Place Jack Curtis & Dustin Johnson
1st Place William White & Edward Wilmesmeier (Nationals)

Top

World Skills Competition
YEAR COMPETITORS/LOCATION
2003 Brad Cihlar competed in St. Gallen, Switzerland
2005 Matt Lindemann & Dan Reece competed in Helsinki, Finland
2009 Adam Bierschbach & Adam Weichmann competed in Calgary, Canada

Top